Smalga, UAB

Vandens filtrai Lietuvoj nuo 1991 metų

 


KlausimaiKlausimas: Ar galima suminkštinti vandenį kitais būdais - be druska regeneruojamo minkštinimo filtro? 

Atsakymas: 

Tai klausimas, kurį išgirstame nuolat iš pirkėjų. Maloniai leidus http://www.uswatersystems.com/ pateikiame jų atsakymo vertimą:

Vandens minkštinimo įranga yra:

1.       Sistemos, veikiančios jonų kaitos principu

2.       Atbulinio osmosos sistemos

3.       Dejonizavimo įrengimai

4.       Distiliatoriai

Šio tipo įranga mažina vandens kietumą (iki mažiau nei 1GPG/ apytiksliai 0,17mmol/l)

Jeigu kas nors bando tvirtinti, kad gali patiekti „druskos nenaudojančius“ vandens minkštinimo įrenginius, kurie nepašalina naudingų medžiagų iš vandens , tai reiškia, kad jie tikisi, kad Jūs nežinote, ką reiškia terminas „minkštas vanduo“. Kitaip tariant pateikia klaidingą informaciją

„Druskos nenaudojantis“ vandens apdorojimo įrengimas vandens neminkština -  jis tiesiog pakeičia kietumo druskų būklę taip, kad jos nesudaro nuosėdų. Yra efektyvesnių ir mažiau efektyvių druskos nenaudojančių vandens apdorojimo įrengimų. Palyginimui pateikiu lentelę:

Lyginant druska regeneruojamus minkštinimo filtrus ir druskos nenaudojančius įrengimus – vertinome vidutinį 4 asmenų ūkį vartojantį vandenį, kurio kietumas maždaug 2,5-3,5 mmol/l

Druska regeneruojamas vandens minkštinimo filtras

Parametras/ vertinimo kriterijus

Druskos nenaudojantis vandens apdorojimo įrenginys

99+%

Efektyvumas, užkertant kelią nuosėdų formavimuisi

Nuo 41% iki 95% priklauso nuo metodo

Nuo $1 iki $3

Metinės elektros sąnaudos* 

Nuo $0 iki $25

4 - %

Vandens nuostoliai

0% (nėra vandens nuostolių)

Nuo $60 iki $80   (druska, elektra, vanduo)

Metinės eksploatavimo sąnaudos

Nuo $25 iki $225 priklauso nuo metodo

$350+

Plovimo priemonių ekonomija

$0

Taip (baltesni balti skalbiniai ir ryškesni spalvoti)

Skalbimo efektyvumas

Ne

Taip

„Slidaus“ vandens pojūtis

Ne

Teigiamas, nes pašalina kalcį ir magnį, kurių junginiai užkemša poras

Poveikis odai

Nėra teigiamo poveikio - kalcis ir magnis nepašalinti, taigi sudaro su muilu dribsnius, kurie   erzina odą.

Nesusidaro. Be to galim    naudoti mažiau ploviklio)

Dėmės indaplovėje

Susidaro. Norint išvengti tenka naudoti priedus

Nuo $200 iki $300 (sutaupoma dėl mažesnių vandens   šildymo sąnaudų)

Metinis sutaupymas

Nežinome.

Naudojant kai kurių rūšių jonitus - galimas

Chloro junginių ir kitų priemaišų šalinimas

Ne

Šiek tiek natrio junginių ir chloridų pašalinama į aplinką, bet yra ir teigama pusė -  mažesnis fosfatų, muilų, šveitiklių suvartojimas (iki 50%)

Poveikis aplinkai

Natrio junginiai ir chloridai į aplinką neišmetami, tačiau nesumažėja   ir ploviklių bei šveitiklių poreikis

 *) autorius, suprantama, nurodo USD ir JAV kainomis. Nebandau perskaičiuoti Lietuvos sąlygoms  - mums svarbiau ne absoliučios kainos, o jų palyginimas

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Kokios yra geležies šalinimo filtro eksploatavimo sąnaudos?

Atsakymas: 

"kasdieninės" sąnaudos, kurias patirsite naudodami bet kokį automatinį vandens filtrą -  vanduo. Priklausomai nuo filtro dydžio, vandentiekio sistemos slėgio, bei valomo vandens vienai filtro įkrovos regeneracijai gali būti sunaudojama net iki 300 litrų

Kita išlaidų grupė, kurią pirkėjai nepakankamai rimtai vertina - naudojamos įkrovos ilgaamžiškumas. Yra įkrovos, kurias reikia keisti kas 3-5 metai. Kartais toks filtras kainuoja pigiau, tačiau perkant reiktų iš karto išsiaiškinti kiek kainuos įkrovos keitimas po keleto metų. Gali būti, kad brangesnis filtras su ilgaamžiškesne įkrova pasirodys finansiškai patrauklesnis

Klausimas: Ar galima   gėles laistyti minkštu vandeniu?

Atsakymas: Nerekomenduojama. Katijonitiniame   filtre suminkštintas vanduo turi padidintą natrio kiekį. Paprastai šnekant   labai silpnai bet pasūdytas. ne visi augalai tą toleruoja.


Klausimas: Kaip sužinoti, ar vanduo iš mano   čiaupo yra tinkamas gėrimui?

Atsakymas: Kadangi vanduo yra tiekiamas iš   įvairių šaltinių ir yra įvairiai apdorojamas, jo skonis ir kokybė yra   skirtingi. Paprastai centralizuoto vandentiekio vanduo atitinka pagrindinius reikalavimus   geriamam vandeniui (žr geriamo vandens higienines normas). Jūsų vietinė   vandens tiekimo įmonė suteiks informaciją apie Jums tiekiamą vandenį.

    


K: Kaip aš galėčiau patikrinti savo   vandenens kokybę?

A: Paprasčiausias būdas – nunešti   vandens pavyzdį (0,5-1 litrą) į Visuomenės sveikatos centro, vandens tiekimo įmonės ar kitą specializuotą laboratoriją. Prieš leisdami vandenį į butelį neužmirškite kelias minutes   palaikyti atsuktą čiaupą.

  


K: Koks turi būti geriamas vanduo?

A: Lietuvoje keliami reikalavimai   geriamo vandens kokybei yra pateikti Lietuvos higienos norma HN 24: 1998   “Geriamasis vanduo. Kokybės reikalavimai ir programinė priežiūra“

  


K: Man nepatinka mano vartojamo vandens   skonis/kvapas/išvaizda. Kas yra negerai su juo?

A: Jums gali nepatikti vandens skonis, kvapas   ar išvaizda net ir tada, jei jo kokybės rodikliai neviršija leistinų normų.   Paprastai žmonės skundžiasi dėl nemalonaus kvapo, spalvos ir pan. Priežastis   gali būti vandenyje esančios įvairios priemaišos, kurių koncentracijos dar   neviršija leistinų dydžių ir gal būt nėra kenksmingos sveikatai, tačiau   sukelia nepatogumų – pvz. suteikia nemalonų prieskonį kavai arba gelsvą   atspalvį skalbiamiems baltiniams. Patarimų, kaip spręsti tokias problemas žr.   GERINIMO BŪDAI.K: Ar būtini yra buitiniai vandens   gerinimo įrengimai?

A: Daugumai žmonių namuose nebūtina   “saugumo” sumetimais papildomai gerinti geriamo vandens. Buitiniai gerinimo   įrenginiai gali pagerinti vandens skonį, panaikinti atspalvį, sulaikyti   mechanines priemaišas (pvz. nešvarumus, rūdis iš senų tinklų). Jautresniems   žmonėms (kūdikiams, ligoniams arba pagyvenusiems žmonėms) kokybiški vandens   gerinimo įrenginiai gali užtikrinti geresnę savijautą, padėti saugoti sveikatą.   Vandens gerinimo įrenginių pirkėjai turi atidžiai perskaityti   gamintojo/tiekėjo informaciją apie gaminį. Būtinai laikykitės gamintojo   instrukcijų dėl naudojimo, elementų keitimo. Atsiminkite – yra įvairių   gerinimo įrenginių rūšių, skirtų skirtingoms priemaišoms šalinti. Neįmanoma   vienu įrenginiu pašalinti visų tipų priemaišų. Jūs turite nuspręsti, kas Jums nepatinka vartojamame vandenyje ir po to ieškoti įrenginio, kuris Jums   labiausiai tinka.

    


K: Ar buteliuose parduodamo vandens   kokybė yra geresnė negu vandentiekio vandens?

A: Pakuotėse parduodamas vanduo ne   visada yra “sveikesnis” negu vanduo iš čiaupo. Geriamo vandens higienos   normos nustato reikalavimus vandeniui iš centralizuotų vandentiekio sistemų.   Pakuotėse parduodamas vanduo ir vanduo iš čiaupo yra tinkami gėrimui, jei jie   atitinka šias normas, nors žmonėms su nusilpusia imunine sistema ir vaikams   jie gali būti pavojingi. Išpilstytas vanduo yra tiesiog būtinas kritiškose situacijose (pvz,: potvyniai ir žemės drebėjimai, didelės avarijos tinkluose). Jei pakuotės parduodamas vanduo yra aukštos kokybės – tai yra   gera alternatyva žmonėms su nusilpusia imunine sistema. Svarbiausia, kad pilstyto vandens pirkėjai, atidžiai perskaitytų etiketėje parašytą   informaciją, išsiaiškintų ar geriamąjį, ar gydomąjį vandenį jie perka.

    


K: Ką daryti, jeigu aš turiu geriamo   vandens šulinį?

A: Jeigu Jūs turite nuosavą šulinį, Jūs   esate atsakingi už tai, kad vanduo būtų saugus gėrimui. Nuosavi šuliniai turi būti periodiškai tikrinami, kad laiku būtų nustatytas užterštumas nitratais ir koli bakterijomis. Jeigu Jūs įtariate, kad vandenyje gali būti ir kitokių   teršalų, tikrinkite vandenį dažniau. Pasiteiraukite Jūsų vietiniame   sveikatingumo centre ir vandens tiekimo įmonėje apie kitus galimus   užterštumus – šiose įstaigose yra nemažai duomenų apie vandens kokybę jų   aptarnaujamoje teritorijoje. Norint apsaugoti šulinio vandenį nuo teršimo   būtina laikytis veiklos apribojimų arti jo.

   


K: Ką daryti, jei vanduo turi stiprų   supuvusio kiaušinio kvapą?

A: Stiprus, supuvusio kiaušino kvapas   atitekančiame vandenyje dažniausiai yra pūvančių požeminių organinių nuosėdų   skaidymosi rezultatas. Vandentiekio sistemoje vandenilio sulfidas būna   ištirpusioje būklėje, o vandeniui tekant iš čiaupo jis išgaruoja. Jeigu šių dujų koncentracija yra didelė, jos yra degios ir nuodingos. Sidabras šiose   dujose greitai pajuoduoja. Tam tikrais kiekiais vandenilio sulfidas yra   nuodingas akvariumo žuvims. Atsikratyti šių nemalonių priemaišų galima   filtruojant vandenį.

Daugiau klausimų?